آقا وحید
برش هایی از زندگی و مبارزات شهید دکتر عبدالحمید دیالمه
شنبه 3 بهمن 1394    
بازدید: 2117
بسم الله الرحمن الرحیم
 
عنوان: آقا وحید
پدیدآور(ان): حجت احمدی زر- محمدمهدی خالقی
ناشر: دفتر نشر معارف
سال نشر: 
مشخصات ظاهری: 96 ص.
جلد: شومیز / خشتی کوچک
موضوع: داستان-- دفاع مقدس
شماره ثبت: 13159
 
 
 تصویر جلد کتاب
 
 
کتاب «آقا وحید»؛ برش‏‌هایی از زندگی و مبارزات شهید عبدالحمید دیالمه به کوشش محمدمهدی خالقی و حجت احمدی‏زر به چاپ چهارم رسید. این کتاب خاطراتی از شهید دیالمه نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و از شهدای مظلوم فاجعه هفتم تیر 1360 است که از زبان دوستان، همرزمان و شاگردان ایشان بیان شده است و به سبکی جالب و جذاب، تدوین و تنظیم شده است. 
  
 در پایان کتاب هم اسناد و عکس‏‌هایی از شهید ضمیمه کتاب شده است. شهید دیالمه در چهارم اردیبهشت سال 1333 در تهران و خانواده‏‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. پس از گذراندن دوره دبستان، دروس متوسطه را در دبیرستان هدف فرا گرفت. در سال 1352 وارد دانشگاه مشهد شد؛ شش سال بعد با درجه دکترای داروسازی فارغ‌التحصیل شد. عرفان، فلسفه و منطق را نزد استاد شهید مطهری خواند و با نظرات شریعتی در زمینه‌های مختلف آشنا شد و با نقد منطقی نظریات وی، نقش مهمی را برای آگاهی نسل جوان بر عهده گرفت. او به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی مسلط بود و پس از اخذ دکترا در سال 1358، از دانشگاه فردوسی مشهد به تهران آمد و فعالیت‌هایش را آغاز کرد. تشکیل جلسات سخنرانی تحت عنوان «صراط مستقیم» با هدف احیای تفکرات شیعی از دیگر کارهای او بود که به وسیله آن طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرد و افکار انحرافی و التقاطی را خنثی کرد. شهید دیالمه ابتکارهای چشم‌گیری در زمینه‌های هنری و ادبی از خود بروز داد و همزمان با تحصیل، در زمان اختناق رژیم منحوس پهلوی نمایشنامه و فیلم‌های پرباری را تهیه و اجرا کرد. شهید دیالمه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نماینده مردم مشهد وارد مجلس شد و علیه جریان نفاق و التقاطی به شدت موضع‌گیری می‌کرد. 
 
 او به همراه شهید بهشتی در هفتم تیر 1360 در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و پیکر پاکش در کنار مقبره «شهید مفتح» در جوار حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به خاک سپرده شد.
توضیح: این کتاب در کتابخانه مجتمع فرهنگی محراب موجود است. 
 
منبع: سایت پاتوق کتاب