کار با یونولیت
آموزش کاردستی به وسیله یونولیت برای اجرا در کلاسهای هنری و خلاقیت مجموعه های تربیتی
دوشنبه 22 آذر 1395    
بازدید: 22065

بسم الله الرحمن الرحیم
موضوع این صفحه: کاردستی با یونولیت
سن مناسب: 10 سال به بالا
مقدمه
برنامه ریزی برای کلاس و تهیه محتوا یکی از دغدغه های اصلی مربیان و مسئولان مجموعه های فرهنگی است. در این میان دو نکته اساسی وجود دارد که توجه به آنها می تواند کلاسی مؤثر و جذاب بسازد:
اول اینکه کلاس هدفمند باشد به این معنا که خروجی کلاس برای مربی و دانش آموزان واضح باشد.
دوم آنکه کلاس جذاب و مورد علاقه برای دانش آموزان باشد. باید تلاش کرد تا از راه های مختلف نشاط، سرزندگی و جذابیت را به کلاس افزود.
یکی از کلاس هایی که از نظر تربیتی موجب رشد تفکر، پرورش قوه خلاقیت و بالا رفتن دقت در دانش آموزان می شود و از طرفی موجب آموزش ساخت اجسام جدید و هماهنگی دست، چشم و فکر باهم می گردد، افزون برآنکه جذابیت آن هم برای دانش آموزان بسیار زیاد است کلاس کاردستی است که اگر مربی بتواند با حوصله و مدیریت صحیح این کلاس، کم کم دانش آموزان را هدایت نمایند، به تمام نکات فوق خواهد رسید.
در این بخش از پایگاه مجتمع فرهنگی محراب برآن شدیم که برخی از برنامه ها و فعالیت هایی که در کلاس کاردستی و خلاقیت می توان برای دانش آموزان اجرا کرد را با اندکی توضیح معرفی نماییم.
 
لوازم مورد نیاز
یونولیت فشرده در قطرهای مختلف (یک، دو، سه و پنج سانتی متری)، تیغ کاتر، دستگاه یونولیت بر، چسب حرارتی، سوزن ته گرد، مقوا، قیچی، چسب چوب، چسب ماتیکی، رنگ پلاستیک، قلمو، اکلیل رنگی.
برای تهیه دستگاه یونولیت می توانید به بازار لوازم التحریر مراجعه فرمایید و یا با مراجعه به صفحه روش ساخت دستگاه یونولیت بُر با روش ساخت آن آگاه شده و آن را درست کنید.
 
روش کار 
ابتدا چند طرح را از قبل آماده و در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم. در مراحل شروع کار باید توجه داشت که این طرح ها ساده باشند تا دانش آموزان بتوانند آن را درست کنند.
 
مرحله اول
دانش آموزان باید طرح های خود را بر روی مقوا بچسبانند و با قیچی آن را ببرند.
 
 
چسباندن طرح بر روی مقوا
 
نکته:
در هنگام برش باید مراقب بود روی لبه مقوا فرورفتگی ایجاد نشود و طرح یک دست و صاف بریده شود تا در زمان استفاده از دستگاه یونولیت بر، المنت، داخل این فرورفتگی ها گیر نکند.  
برای استفاده ی بهتر از قیچی لازم است قیچی تا حد نهایی آن باز شود (بخصوص در هنگام برش گوشه ها این روش سبب آسانی چرخش قیچی در گوشه ها می شود)
 
استفاده از گوشه قیچی در برش
 
مرحله دوم
یونولیت را به اندازه طرح برش داده و سپس طرح بریده شده را توسط سوزن ته گرد به یونولیت متصل می کنیم.
 
برش مستقیم یونولیت با تیغ کاتر
 
 
الصاق طرح بر روی یونولیت با سوزن ته گرد
 
مرحله سوم
یونولیت را از دور طرح مقوایی، با دستگاه یونولیت بر برش می دهیم. در طرح پیشنهادی با توجه به اینکه دایره وسط گل به صورت جداگانه بر روی آن وصل می شود همان کار برش کاغذ و برش یونولیت را پس از آنکه طرح اصلی برش داده شد تکرار می کنیم(طبق شکل)
 
برش با دستگاه یونولیت بر
 
جدا کردن دایره وسط گل از طرح اصلی
 
الصاق دایره بر روی یونولیت
 
برش دایره با دستگاه یونولیت بر
 
سوهان کاری لبه های یونولیت
 
مرحله چهارم
کار ساخته شده را رنگ آمیزی می کنیم.
برای آنکه کار زیبا شود پس از آنکه رنگ آمیزی کردیم و قبل از آنکه رنگ خشک شود می توانیم با ریختن اکلیل های رنگی به زیبایی طرح بیافزاییم.
 
رنگ آمیزی یونولیت
 
پوشاندن کار با اکلیل
 
رنگ آمیزی دایره وسط گل
 
 پوشاندن دایره وسط گل با اکلیل
 
پس از آنکه رنگ خشک شد اکلیل های اضافی روی کار را با تکاندن طرح برمی داریم و سپس دایره را با چسب چوب، وسط گل می چسبانیم 
چسباندن دایره وسط گل
 
طرح کامل شده
 
 
باید توجه داشت که این یک کار ابتدایی وبرای آموزش است و در جلسات بعد که دانش آموزان با این کاردستی آشنا شدند می توانند طرح های ابتکاری خود را بسازند. از این روش در ساخت تابلوهای اعلانات، اسامی کلاسها، تزئینات، روزنامه دیواری برجسته و ... می توان استفاده کرد.
 
معرفی چند طرح