معرفی بازی «بی نقطه نویسی»
یک بازی جذاب با فعالیت کم برای اجرا در کلاسها
سه شنبه 13 بهمن 1394    
بازدید: 1296
بسم الله الرحمن الرحیم
 
مقدمه 
بسیاری از مواقع مربیان و مبلغان گرامی در کلاس با مشکل ساکت کردن دانش آموزان و یا جذاب کردن کلاس مواجهند. یکی از روشهایی که برای این مسئله در کلاسها می توان استفاده کرد اجرای مسابقه یا بازیهای هدفمند است. البته در مسابقات کلاسی باید توجه داشت در عین آنکه باید با جذابیت و شادابی برگزار شود، برای دیگر کلاسها مزاحمت ایجاد نشود و این به مدیریت مربی بستگی دارد. 
نکته دیگر در اجرای مسابقات کلاسی آن است که نباید در همان ابتدای کار مسابقه را برگزار کرد بلکه مربی باید در صورتی که احساس کرد کلاس ظرفیت اجرای برنامه دینی را ندارد با یک مسابقه فضای کلاس را تغییر دهد و سپس دوباره به بحث اصلی بازگردد. همچنین در صورتی که از همان ابتدا دانش آموزان با سر و صدا یا شلوغی اجازه برگزاری صحیح و کامل کلاس را نمی دهند، مربی می تواند با وعده مسابقه در صورت سکوت و همکاری، کلاس را ساکت کرده و به بحث خود بپردازد.
برای اجرای مسابقات هم مربی می تواند با قرعه کشی (از لیست حضور غیاب دانش آموزان یا هر روش دیگر) شرکت کنندگان را معین نماید تا شائبه پارتی بازی را از ذهن آنها دور کند.
نکته دیگر در اجرای مسابقات یا بازی های کلاسی آن است که این مسابقات باید متناسب با سن دانش آموزان باشد.
در این مقاله روش یک بازی کلاسی معرفی شده است.
 
معرفی بازی
 
محیط اجرا: کلاس
نحوه بازی: فردی
سن مناسب: نوجوان
وسایل مورد نیاز: گچ یا ماژیک، تخته
تعداد نفرات: آزاد
 
یکی از بازیهایی که مربیان و مبلغان عزیز می توانند در کلاسها استفاده کنند بازی «بی نقطه نویسی» است. 
شرکت کننده باید پای تخته جمله‌ای را که به او می‌گوییم سریع و بدون نقطه بنویسد. باید توجه داشت که توقف زیاد و یا نقطه گذاشتن باعث حذف او از بازی می‌شود.
می‌توان از جملات اخلاقی یا ترجمه روایات کوتاه استفاده کرد تا با تکرار آن در کلاس استفاده مفید از بازی برده و جمله، با تکرار در ذهن ها تثبیت شود.
نمونه:
«نیکی به پدر و مادر بالاترین واجبات است»
«نظافت از ایمان است»
«به پدر و مادر خود نیکی کنیم»
«خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد»
«مؤمن آینه مؤمن است»
«چو میبینی که نابینا و چاه است اگر خاموش بنشینی گناه است»
«زن در حجاب چون گوهر است در صدف»
«بهشت زیر پای مادران است»