کد مثاله : 19780

تاریخ درج مقاله : شنبه 20 آذر 1395
پايگاه اطلاع رسانی گروه تبلیغی محراب
• کاردستی با چوب
آموزش کاردستی به وسیله چوب بستنی (چوب آبسلانگ) برای اجرا در کلاسهای هنری و خلاقیت مجموعه های تربیتی
بسم الله الرحمن الرحیم
موضوع این صفحه: کاردستی با چوب
سن مناسب: 10 سال به بالا
 
مقدمه
برنامه ریزی برای کلاس و تهیه محتوا یکی از دغدغه های اصلی مربیان و مسئولان مجموعه های فرهنگی است. در این میان دو نکته اساسی وجود دارد که توجه به آنها می تواند کلاسی مؤثر و جذاب بسازد:
اول اینکه کلاس هدفمند باشد به این معنا که خروجی کلاس برای مربی و دانش آموزان واضح باشد.
دوم آنکه کلاس جذاب و مورد علاقه برای دانش آموزان باشد. باید تلاش کرد تا از راه های مختلف نشاط، سرزندگی و جذابیت را به کلاس افزود.
یکی از کلاس هایی که از نظر تربیتی موجب رشد تفکر، پرورش قوه خلاقیت و بالا رفتن دقت در دانش آموزان می شود و از طرفی موجب آموزش ساخت اجسام جدید و هماهنگی دست، چشم و فکر باهم می گردد، افزون برآنکه جذابیت آن هم برای دانش آموزان بسیار زیاد است کلاس کاردستی است که اگر مربی بتواند با حوصله و مدیریت صحیح این کلاس، کم کم دانش آموزان را هدایت نمایند، به تمام نکات فوق خواهد رسید.
در این بخش از پایگاه مجتمع فرهنگی محراب برآن شدیم که برخی از برنامه ها و فعالیت هایی که در کلاس کاردستی و خلاقیت می توان برای دانش آموزان اجرا کرد را با اندکی توضیح معرفی نماییم.
 
لوازم مورد نیاز
چوب بستنی، سیخ چوبی، خلال دندان، تیغ کاتر، چسب یک دو سه، کمان اره کوچک، سوهان آهن، سمباده، گیره میزی کوچک، خط کش، سیم چین(برای برش سیخ و خلال دندان)
نکته:
لازم نیست به تعداد همه دانش آموزان ابزار تهیه شود برخی از وسایل مانند اره، سیم چین و چسب برای هر سه نفر و بقیه وسایل برای هر 6 نفر یک وسیله کافی است. 
 
       
چوب بستنی (آبسلانگ)  سیخ چوبی   خلال دندان تیغ کاتر 
       
چسب یک، دو، سه   کمان اره سوهان آهن  گیره میزی 
 
 
روش کار
ابتدا باید طرحی ساده (برای کسانی که تازه شروع به کار کرده اند) توسط مربیان محترم تهیه شود. به عنوان مثال ساخت صندلی یا قاب عکس برای شروع مناسب است. این طرح همراه با وسایل مورد نیاز در اختیار متربیان قرار می گیرد.
      
چند طرح ساده برای کاردستی با چوب بستنی
 
دانش آموزان باید بتوانند با تعداد مشخصی چوب بستنی که مربی در اختیار هر کسی قرار داده است شکل مورد نظر را درست کنند. بقیه چوبها مانند سیخ چوبی و خلال دندان می توانند در وسط میز به صورت مشترک قرار گرفته باشند که هر کسی نیاز داشت به مقدار مورد نیاز بردارد و یا سهمیه ای توسط مربی به هر شخص داده شود.
 
نکته:
توصیه می شود هر کاردستی که مربی قرار است به متربیان ارائه دهد ابتدا و قبل از کلاس خودش درست کند تا با روش کار آشنا باشد و در زمان سوال دانش آموزان با مشکل مواجه نشود.
 
برای چسباندن چوبها به هم لازم است که دو چوب را کنار هم قرار داده مایع چسب را به آن زده و سپس اسپری چسب را روی آن بپاشید. بعد از 15 ثانیه چسب کاملا محکم می شود.
زمانی که می خواهیم چند چوب بستنی را کنار هم بچسبانیم بهتر است این چند چوب را کنار هم قرار داده و سپس یک سیخ چوبی یا خلال دندان پشت آنها قرار دهیم و با چسب، خلال یا سیخ را به پشت چوب های بستنی متصل کنیم. این کار سبب می شود اتصال محکم تر و تمیزتر ایجاد شود. (مانند پشت بال هواپیما در شکل زیر)
 
 
 بعد از چند جلسه که متربیان به اندازه کافی با کار آشنا شدند، مربی طرح های مشکل تر را در اختیار آنها قرار می دهد. این مرحله دقت دانش آموزان را بالا می برد. در مرحله بعد متربی با خلاقیت خود طرحی را درست می کند.
 
چند نمونه از کارهای که در کارگاه مجتمع فرهنگی محراب درست شده است: